Używane panele fotowoltaiczne są z pewnością tańsze w zakupie niż nowe. Należy jednak pamiętać o kwestii możliwego braku gwarancji, a także o rzeczywistej sprawności oraz montażu. Problematyczne jest również to, jak sprawdzić panel fotowoltaiczny, gdy nie jest on jeszcze częścią całej instalacji.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!!

Używane panele fotowoltaiczne a gwarancja

Warto wiedzieć, używane panele fotowoltaiczne różnią się od nowych zwłaszcza warunkami gwarancji. Jeśli decydujesz się na nową fotowoltaikę, to otrzymujesz pełną gwarancję od producenta na sam sprzęt oraz drugą dodatkową gwarancję, tzw. serwisową, czyli obejmującą prawidłowy montaż i późniejszą optymalizację wydajności. W naszym Otovo taka gwarancja serwisowa na instalację fotowoltaiczną jest długa i wynosi 10-20 lat (10 lat przy zakupie i 20 lat przy leasingu).

Gdy kupuje się używane panele fotowoltaiczne, na gwarancję serwisową nie można liczyć z oczywistych powodów. Koniecznie należy zatem pozyskać informacje o tym, czy dane panele fotowoltaiczne nadal są objęte gwarancją od producenta. W przypadku dobrej jakości urządzeń gwarancja na panele fotowoltaiczne powinna obejmować 25 lat. Najczęściej zapisane jest w niej, że sprawność paneli fotowoltaicznych przez pierwszych 10 lat nie spadnie poniżej 90%, a w kolejnych 15 nie spadnie poniżej 80%.

Używane panele fotowoltaiczne a ich sprawność

Drugą kwestią, jaką należy bezapelacyjnie sprawdzić, jest realna sprawność paneli fotowoltaicznych. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych, tak i używane panele fotowoltaiczne z czasem ulegają stopniowej degradacji. W zależności od konkretnego modelu może to być nawet ok. 0,5% rocznie. Innymi słowy, może się okazać, że fotowoltaika używana przez 7 lat na czyimś dachu będzie o 3,5% mniej wydajna niż nowe panele PV.

Jako że fotowoltaika ogólnie jest stosunkowo kosztowną inwestycją, warto zapytać sprzedającego, dlaczego w ogóle pozbywa się instalacji. Czy te używane panele fotowoltaiczne okazały się być za mało wydajne? Czy chce je wymienić na lepsze? Czy w ogóle rezygnuje z fotowoltaiki? Wszak jakiś powód, który finansowo uzasadniałby taką decyzję, musi istnieć.


🔎 Sprawdź nasze panele fotowoltaiczne!


Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny, który był używany?

Używane panele fotowoltaiczne z pewnością warto sprawdzić jeszcze przed zakupem. Jest to jednak dość trudne. Po pierwsze dlatego, że trzeba sprawdzić, czy producent daje informacje o wynikach, jakie powinien osiągnąć dany panel PV w warunkach NOCT, czyli zbliżonych do normalnych, a nie tylko STC, czyli tj. laboratoryjnych. Inaczej będzie brakowało nam prawidłowego punktu odniesienia. Po drugie, na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływ ma również temperatura na zewnątrz, naświetlenie, a także samo okablowanie całej instalacji. To dlatego, nowa fotowoltaika jest monitorowana przez firmę fotowoltaiczną pod kątem wydajności dopiero po montażu, a nie przed. To daje dodatkowo pogląd na całą instalacji i jej ewentualnej degradacji.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę


Zatem nie powinno się pytać, jak sprawdzić panel fotowoltaiczny przed zakupem, tylko o to, co da się w ogóle sprawdzić. A są to jedynie parametr Voc (napięcie obwodu otwartego) oraz parametr Isc (prąd zwarciowy, czyli natężenie). W tym celu można wystawić panel foto tak, aby promienie słoneczne na niego padały i zmierzyć pomiary amperomierzem. Dodatkowo warto przeprowadzić analizę uzysków z instalacji fotowoltaicznej od kupującego.

Używane panele fotowoltaiczne a kwestia montażu

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że montaż paneli fotowoltaicznych (podobnie jak i ich profesjonalny demontaż) kosztuje. Jest to często kilka tysięcy złotych, przy czym kupując nowe panele fotowoltaiczne i inwerter u jednej kompleksowej firmy, usługa montażu jest zazwyczaj w znacznie korzystniejszej cenie.

Ponadto, jeżeli sprzedający używane panele fotowoltaiczne zdemontował osobiście, to istnieje ryzyko, że uszkodził je w sposób mechaniczny. Nie jest to wcale trudne dla kogoś, kto nie jest wykwalifikowanym fachowcem. Może się w konsekwencji okazać, że nawet jeśli używane panele fotowoltaiczne nadal są objęte ważną gwarancją producencką, to nie zostanie ona uwzględniona. Nieprawidłowy montaż i demontaż to główne przyczyny utraty tego rodzaju gwarancji.

Bezpieczeństwo korzystania z używanych paneli fotowoltaicznych

Pytanie o bezpieczeństwo działania używanych paneli PV nie jest bezzasadne. Instalacje fotowoltaiczne są jednak tak skonstruowane, aby przegrzane lub błędnie działające ogniwa były z automatu wykrywane przez falownik. Urządzenie to po prostu nie uruchomi fotowoltaiki, jeśli dociera do niego sygnał, że któryś panel fotowoltaiczny działa w błędnym spektrum napięcia. To dlatego pożary instalacji PV są niezwykle rzadkie. Kupując używane panele fotowoltaiczne nie musisz więc raczej martwić się o bezpieczeństwo swojego domu.

Niebezpieczeństwem jest z kolei to, że używany panel będzie dotknięty degradacją mocy - tj. nie wyprodukujesz z niego tyle energii elektrycznej, co jest obiecywane.

Używane moduły fotowoltaiczne, które można spotkać na polskim rynku

Dostępne w Polsce oferty na używane panele PV najczęściej nie wspominają nic o ich pochodzeniu. W większości są to jednak starsze moduły z farm fotowoltaicznych z Niemiec i Holandii. Albo miały ulec utylizacji, ale ktoś stwierdził, że oferując niską cenę i tak znajdzie chętnego, albo ich moc znacznie spadła i postanowiono wymienić je na nowe moduły fotowoltaiczne. Inny racjonalny powód raczej nie wchodzi w grę.

Warto uzmysłowić sobie, że sprawnie działający zestaw fotowoltaiczny nie jest ot tak po prostu wymieniany czy demontowany. Takie decyzje się nie opłacają.

Panele fotowoltaiczne z drugiej ręki:

  • Mogą być różnych marek, często tych dobrych typu Ja Solar, Trina Solar czy LONGi;
  • Są to oferty i na używane panele monokrystaliczne i polikrystaliczne;
  • Często są to panele fotowoltaiczne PERC wyłapujące dłuższe fale promieniowania słonecznego albo dwustronne Bifacial - z takich częściej korzysta fotowoltaika na gruncie i wodzie montowana na farmach;
  • Ich cena zazwyczaj jest niższa o ok. 50%, a oferta sprzedaży dopuszcza możliwość negocjacji;
  • Nie ma na nie gwarancji.

Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!!

Jak odróżnić panele używane od nowych paneli fotowoltaicznych?

Inwestycje w odnawialne źródła energii nie należą do małych wydatków, dlatego co jakiś czas zdarzają się oszuści sprzedający urządzenia w “okazyjnych cenach”. Dotyczy to zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i pomp ciepła czy domowych turbin wiatrowych.

Używany zestaw fotowoltaiczny można na nowo zapakować i tak przygotować zdjęcia, aby prezentował się jak nowy. Pomimo to, da się go odróżnić od nowego na kilka sposobów:

  • Nowe moduły fotowoltaiczne są zawsze zapakowane w folię z naklejkami od producenta, zabezpieczone fabrycznym kartonem i trzymane na palecie.
  • Kupując używane panele sprawdź czy każdy moduł jest tak samo zapakowany i ma te same naklejki!
  • Numer serii (tj. modelu) paneli i oznaczenie producenta powinny być dobrze widoczne.
  • Musi być dołączona karta gwarancyjna paneli PV.
  • Powinny mieć to dołączony stosowny dokument, potwierdzający, że panele fotowoltaiczne przeszły kontrolę jakości i posiadają konieczne certyfikaty.

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę


Panele fotowoltaiczne używane czy nowe? Podsumowanie

Bazując na naszym międzynarodowym doświadczeniu w 7 krajach Europy i opiniach naszych profesjonalnych instalatorów fotowoltaiki, odradzamy używane panele fotowoltaiczne. Ich zakup i tak wyniesie kilka tysięcy złotych, a kolejne koszta to koszt inwertera, okablowania oraz montażu. Kwestią problematyczną może być też to, jak sprawdzić panel fotowoltaiczny przed zakupem, a także późniejsze roszczenia gwarancyjne.

Używane panele fotowoltaiczne - FAQ

Gdzie kupić używane panele fotowoltaiczne?

Używane moduły fotowoltaiczne można najczęściej kupić na portalach sprzedażowych typu Allegro i OLX. Warto jednak dopytać czy pochodzą z farm fotowoltaicznych czy z prywatnych instalacji PV. Ogłoszenie może nie wspominać, że miały np. ulec utylizacji, bo w rzeczywistości doszło do znacznego spadku mocy. Każdorazowo zapytaj o powód oraz to czy w ramach oferty zakupu nadal dostępna jest gwarancja.

Czy opłaca się kupić używane panele fotowoltaiczne?

Zestaw fotowoltaiczny złożony z paneli z drugiej ręki z pewnością będzie tańszy o jakąś połowę, ale niekoniecznie opłacalny. Takie oferty cechuje brak gwarancji i niepewność zakupu. Z uwagi na bardzo prawdopodobny mniejszy uzysk mocy, odradzamy taki zakup. Moduły fotowoltaiczne łatwo uszkodzić przy demontażu - to, czy taki używany zestaw fotowoltaiczny w ogóle się uruchomi to ogromne ryzyko.

Jakie są minusy używanych paneli fotowoltaicznych?

W większości przypadków, na panele fotowoltaiczne, które były używane nie otrzymujesz gwarancji mocy ani serwisu. Co więcej, jeśli były źle przechowywane, to pod powierzchnię paneli mógł się dostać kurz, powodując hotspoty. Mogły też zostać uszkodzone w trakcie demontażu z dachu. Ogólnie, nie masz żadnej pewności, że używany zestaw fotowoltaiczny rzeczywiście będzie efektywnie produkować energię elektryczną.

Czy do montażu paneli fotowoltaicznych, które były używane można zatrudnić instalatora PV?

Zazwyczaj cała instalacja fotowoltaiczna składana jest z nowych, nieużywanych komponentów. Żaden duży, renomowany instalator PV czy ogólnopolska firma fotowoltaiczna nie podejmie się takiego montażu - nie sposób bowiem później dowieść, czy moduły fotowoltaiczne nie zadziałały w wyniku błędnej instalacji czy dlatego, że już pierwotnie były uszkodzone albo doszło do degradacji mocy.

Czy mikrouszkodzenia powierzchni używanych paneli fotowoltaicznych widać gołym okiem?

Niektóre uszkodzenia używanych paneli fotowoltaicznych widać bez problemu - np. hotspoty, czyli przebarwienia, odklejanie się ramy tudzież rysy w skutek upadku gałęzi na dach. Prawdziwe mikrouszkodzenia mogą być jednak całkowicie niewidzialne (np. dostanie się zanieczyszczeń i kurzu pod powłokę ochronną). Taki zestaw fotowoltaiczny to de facto zakup w ciemno.


Wyceń swoją instalację w 3 minuty!
Wyceń instalację!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.