Czyste powietrze zmiany w 2021
Rządowy program czyste powietrze, którego celem jest wyeliminowanie tanich, przestarzałych i emitujących wiele zanieczyszczeń pieców miedzy innymi na fotowoltaikę. Program będzie kontynuowany również w 2021 roku. Nie obejdzie się jednak bez zmian, które pozwolą na łatwiejsze pozyskanie dofinansowania. Sprawdź jakie korekty wprowadzone zostały do programu. Mimo takiej popularyzacji programów jest on jednym z nielicznych na liście dofinansowań do fotowoltaiki.
Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!
Czyste powietrze 2021- zmiany
Najważniejszą zmianą w programie Czyste Powietrze jest wyższa kwota dotacji, jaką można otrzymać na wymianę tzw. "kopciucha". W 2021 roku będzie to nawet 37 tysięcy złotych - dofinansowanie obejmuje zarówno wymianę pieca, jak i termomodernizację domu jednorodzinnego.
Mogą starać się o nie osoby fizyczne, których dochody miesięczne nie przekraczają 1400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1976 zł (gospodarstwa jednoosobowe). Dotacja może pokryć nawet 60% kosztów inwestycji.
To jednak nie wszystkie zmiany prawne w programie Czyste Powietrze 2021 - aktualizowana jest przede wszystkim lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), tworzona od 15 maja 2020 roku.
Ma ona na celu przede wszystkim znaczne ułatwienie wypełnienia wniosków i tym samym przyspieszenie procedury otrzymania wsparcia finansowego.
Wystarczy odwiedzić stronę https://lista-zum.ios.edu.pl
Znajduje się tam lista urządzeń grzewczych zgodnych z wymogami programu i to właśnie dzięki niej weryfikacja wniosków ma być o wiele sprawniejsza i efektywniejsza.
Warto dodać, że nie jest to ranking najlepszych urządzeń, a wykaz wszystkich pieców i kotłów, w które możesz zainwestować, aby z jednej strony uzyskać komfort cieplny w swoim domu, a z drugiej spełnić wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i tym samym otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.
Kolejną zmianą jest uruchomiona infolinia dla wszystkich wnioskodawców chcących skorzystać z dotacji. Jest ona dostępna dla osób prywatnych, funduszy ochrony środowiska, banków i innych partnerów programu pod numerem 22 340 40 80 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00).
Jak obliczyć dochód do programu Czyste Powietrze?
W tym wypadku pomoże Ci kolejna nowość - kalkulator dotacji. Dzięki niemu o wiele łatwiej i szybciej obliczysz kwotę dofinansowania oraz wyeliminujesz ryzyko pomyłki.
Do innych ważnych zmian zaliczamy również:
• krótszy czas rozpatrywania wniosków (z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych);
• ułatwienie wypełniania wniosku, co powinno zająć maksymalnie kilkadziesiąt minut;
• dołączenie do programu banków i gmin, które mogą od teraz zajmować się dystrybucją dotacji;
• wydłużenie okresu realizacji inwestycji (z 24 do 30 miesięcy);
• integrację programu Czyste Powietrze z programem Mój Prąd oraz możliwość połączenia go z ulgą termomodernizacyjną;
Wszystkie te udogodnienia mają na celu zmianę sposobu ogrzewania wielu domów i zachęcenie osób, które korzystają ze starych technologii, do zakupu nowych, wydajniejszych i ekologicznych rozwiązań.
Program Czyste Powietrze – kwestie formalne
Chcąc skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, należy złożyć wniosek do właściwego wojewódzkiego FOŚiGW – jest to możliwe drogą elektroniczną.
Jak wypełnić wniosek o płatność i jak wypełnić protokół odbioru robót wykonawcy Czyste Powietrze? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie GOV programu.
Pokieruje Cię ona przez kolejne etapy całego procesu – będzie niezwykle przydatna, jeżeli chcesz skorzystać z dofinansowania albo dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze, fotowoltaika.
Chcesz dowiedzieć się, na jakie dofinansowanie przysługuje dla Ciebie? Sprawdź dofinansowania dla:
A jeżeli interesują Cię inne dotacje, które mogą ci przysługiwać, to sprawdź nasze materiały na temat:
Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!