Dofinansowanie do magazynów energii 2024: Mój Prąd 6.0 i pozostałe dotacje
Magazyny energii zostały objęte dofinansowaniem w ramach szóstej edycji programu Mój Prąd. Jest to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy mają w planach inwestycję w urządzenia do magazynowania energii elektrycznej.
Jednak Mój Prąd 6.0 to nie jedyny program dopłat do systemów magazynowania energii. W dzisiejszym artykule omawiamy zarówno najważniejsze informacje dotyczące dopłat w ramach programu Mój Prąd, jak i pozostałych opcji dofinansowania.
Dofinansowanie do magazynów energii z programem Mój Prąd 6.0
Program Mój Prąd to bez wątpienia najbardziej znany program dotacji do magazynów energii, fotowoltaiki oraz innych rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii.
W szóstej edycji programu szczególny nacisk położony jest właśnie na magazyny energii elektrycznej. Dofinansowanie można uzyskać na fotowoltaikę połączoną z magazynem energii lub na sam magazyn.
Warto więc skorzystać z tej korzystnej koniunktury w kwestii dotacji, aby zmniejszyć koszty inwestycji w to urządzenie.
Sprawdź nasze magazyny energii
Kto może starać się o dofinansowanie do magazynu energii?
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, które albo już rozliczają się w systemie net-billing albo, które dopiero co przeszły na ten system rozliczeń.
Czy można otrzymać dofinansowanie na magazyn energii bez fotowoltaiki?
W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd można otrzymać dofinansowanie na sam magazyn energii lub na magazyn energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. W obu przypadkach warunkiem koniecznym do otrzymania dotacji jest przejście na system rozliczeń net-billing.
Ile wynosi dotacja na magazyn energii elektrycznej?
W ramach programu Mój Prąd 6.0 można otrzymać:
- Na sam magazyn energii: do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalna kwota dofinansowania to 16 tysięcy złotych.
- Na fotowoltaikę wraz z magazynem energii: do 50% kosztów kwalifikowanych, do 7 tysięcy złotych na fotowoltaikę oraz do 16 tysięcy złotych na magazyn energii, co łącznie daje nam kwotę maksymalnie 23 tysięcy złotych dofinansowania.
Od kiedy można składać wnioski?
Wnioski o dotacje do magazynów energii elektrycznej można składać od 2 września 2024 roku do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków w programie.
Jak uzyskać dofinansowanie na magazyn energii?
Aby uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 6.0, należy złożyć wniosek za pomocą rządowego Generatora Wniosków o Dofinansowanie (dostępny pod tym adresem). Aby złożyć wniosek za pomocą platformy potrzebny jest e-dowód (logowanie za pomocą skrzynki ePUAP) lub profil zaufany.
Czy warto starać się o dotację?
Zdecydowanie tak! Jest to bowiem świetny sposób na obniżenie początkowych kosztów inwestycji. Szczególnie jeśli masz w planach zakup systemu zarządzania energią HEMS. Dlaczego? Już wyjaśniamy: w szóstej edycji programu Mój Prąd systemy zarządzania energią w domu (HEMS) nie zostały ujęte na liście dotowanych urządzeń. Jednocześnie, jako że magazyn energii jest kluczowym elementem współpracującym z systemem zarządzania energią, a żaden z tych elementów nie należy do najtańszych, warto skorzystać z tegorocznych dotacji przynajmniej na jeden z nich.
Interesuje Cię fotowoltaika w połączeniu z magazynem energii? Wpisz poniżej swój adres, aby otrzymać bezpłatną wycenę:
Dofinansowanie do magazynów energii dla gospodarstw domowych - pozostałe programy
Oprócz programu Mój Prąd, osoby fizyczne mogą zmniejszyć początkowe koszty inwestycji w magazyny energii korzystając z następujących rozwiązań:
Moja Elektrownia Wiatrowa 2024:
Celem tego programu uruchomionego w 2024 roku jest propagowanie inwestycji w elektrownie wiatrowe oraz właśnie domowe magazyny energii. Jest on przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest zrealizowanie inwestycji w magazyn energii o pojemności co najmniej 2 kWh po 30 czerwca 2023 roku. Dofinansowanie to jest dostępne na terenie całej Polski.
Maksymalna kwota dofinansowania to 17 tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że dofinansowanie wyniesie maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych.
Wnioski o dofinansowanie można składać od 17 czerwca 2024 do 16 czerwca 2025 roku lub do wyczerpania środków przewidzianych w programie.
Ulga termomodernizacyjna:
Dzięki uldze tej można odliczyć od podatku koszty termomodernizacji już istniejących i już oddanych do użytku domów jednorodzinnych, które obejmują inwestycje zarówno w urządzenia czy usługi, jak i materiały budowlane. Oznacza to, że w ramach ulgi można odliczyć również koszt magazynu energii.
Ulga przeznaczona jest dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Jeśli dom ma więcej niż jednego właściciela, każdy ze współwłaścicieli może odpisać od podatku aż do 53 tysięcy złotych.
Kolejna świetna wiadomość jest taka, że ulgę termomodernizacyjną można łączyć z innymi dotacjami, chociaż w tym przypadku wysokość ulgi będzie pomniejszona o kwotę uzyskaną z dofinansowania.
Wycena w 3 minuty
Dofinansowanie do magazynów energii dla firm
Jeśli chodzi o dopłaty do magazynów energii w formie kredytu, mogą starać się o nie również przedsiębiorstwa. Wśród dostępnych programów wyróżniamy:
Kredyt ekologiczny BGK
Kredyt udzielany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Beneficjentami są przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski, posiadające zdolność kredytową oraz spełniające kryteria Rozporządzenia KE 651/2014 dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw small-mid caps i mid caps.
W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na instalacje OZE (na przykład fotowoltaika) i magazyny energii. Warto jednak wiedzieć o dwóch szczegółach: po pierwsze, konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego poprzedzającego inwestycję. Po drugie, zużycie energii po modernizacji powinno zmniejszyć się o co najmniej 30%. Środki przewidziane w programie to 660 mln złotych.
Od 25.04.2024 do 25.07.2024 trwał nabór w ramach edycji Działanie FENG 3.01 Kredyt Ekologiczny. Na oficjalnej stronie programu nie pojawiła się jeszcze konkretna data, wiadomo jednak, że przewidywany jest kolejny nabór w czwartym kwartale 2024 roku.
Program Energia Plus
Program skierowany jest zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw.
W ramach programu przyznawane są dotacje w formie pożyczki na magazyn energii połączone ze źródłem energii odnawialnej jak na przykład, fotowoltaika.
Nabór wniosków rozpoczął się 01.02.2023 i potrwać miał do 13.12.2024 lub do wyczerpania wniosków. Według informacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, środki zostały wyczerpane, w związku z czym nabór zakończono 30.04.2024 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy program będzie wznowiony w 2025 roku.
Podsumowanie
Magazyny energii to świetna inwestycja dla osób, które chcą zapewnić sobie większą niezależność energetyczną oraz (szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką) zmniejszyć rachunki za prąd. I nawet jeśli inwestycja w magazyn energii jest opłacalna nawet bez dotacji, bez wątpienia dostępne programy dofinansowań są idealnym sposobem na zredukowanie początkowych kosztów inwestycji.
Wycena w 3 minuty