Jak odczytać licznik prądu z fotowoltaiki a jak zwykły?
Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy podłączyć ją do sieci energetycznej. Wówczas to na miejsce tradycyjnego licznika energii elektrycznej pojawia się licznik dwukierunkowy. Jest on charakterystyczny dla wszystkich budynków mieszkalnych, które nie tylko pobierają energię, ale i ją wytwarzają. Ta lektura wyjaśni Ci, jak odczytać licznik prądu elektrycznego - ten z fotowoltaiki i ten zwykły.
Wykonaj wycenę i ciesz się darmową wyceną na instalację fotowoltaiczną!
Dlaczego dwukierunkowy licznik energii elektrycznej dla instalacji fotowoltaicznej?
Wiele osób może zapytać, dlaczego nie można zostawić starego licznika prądu? Nie jest to możliwe z prostego powodu – panele fotowoltaiczne wytwarzają nieustannie prąd przez cały słoneczny dzień.
Część tej energii zostaje zużyta na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, jednak najczęściej pozostaje jeszcze nadmiar wytworzonej energii. Zostaje ona automatycznie wprowadzona do sieci energetycznej dystrybutora, co rejestrowane jest właśnie przez licznik dwukierunkowy, który jest typowy dla wszystkich prosumentów.
Do czego potrzebne są liczniki energii elektrycznej dwukierunkowe?
Te urządzenia są specyficzne dla wszystkich wytwórców zielonej energii nie bez powodu. Każdy dwukierunkowy licznik prądu elektrycznego monitoruje przepływ w dwóch kierunkach:
- Z jednej strony wskazuje całkowite zużycie prądu (tj. ten prąd, który zużywamy i kupujemy według ceny energii w Polsce),
- A z drugiej strony wskazuje ilość energii oddanej z instalacji fotowoltaicznej (tj. ten prąd, który oddajemy i za który dystrybutor musi nam zapłacić zgodnie z rynkową ceną ustaloną za odnawialne źródła energii w danym okresie rozliczeniowym).
Zebrane dane stają się podstawą do rozliczeń w systemie zwanym net-billingiem. To stąd tak ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób odczytać stan licznika prądu. Warto monitorować, ile oszczędności na rachunkach za prąd wnosi dla Ciebie Twoja instalacja fotowoltaiczna.
Informacje podpowiadające jak odczytać licznik prądu elektrycznego
Każdy licznik prądu wyświetla aktualną datę, godzinę, taryfę oraz ilość energii pobranej, a licznik dwukierunkowy z fotowoltaiki również oddanej do sieci. Tak działają zarówno liczniki indukcyjne (z obracającymi się tarczami z cyframi), jak i liczniki elektroniczne, czyli liczniki inteligentne z cyfrowym ekranem.
- Jak odczytać licznik energii elektrycznej, który jest klasyczny? Wystarczy znaleźć na obudowie informację, który odczyt pokazuje energię pobraną, a który oddaną do sieci energetycznej.
- Jak odczytać licznik energii elektrycznej cyfrowy, w którym jest podawana tylko jedna wartość na ekranie?
W tych modelach trzeba po prostu poczekać, aż wyświetlą się kolejne informacje. Opisane są one kolejnymi cyframi.Każdy dwukierunkowy licznik energii elektrycznej musi podawać dwie wartości mierzone w kWh (kilowatogodzinach).
Odczyt stanu licznika prądu instalacji fotowoltaicznej przez kody OBIS
Żeby sprawdzić stan licznika prądu, warto też znać kody OBIS.
W liczniku energii elektrycznej fotowoltaiki, w lewym górnym rogu wyświetlacza, są bowiem specyficzne cyfrowe oznaczenia. Dwukierunkowy licznik prądu ma:
- kod 1.8.0 - jest to kod na całkowite zużycie energii elektrycznej (stan zużycia w kWh);
- kod 2.8.0 - jest to kod na ilość energii, którą instalacja fotowoltaiczna oddała do sieci.
Stan licznika prądu, który nie jest dwukierunkowym urządzeniem, również opisują kody OBIS:
- kod 1.8.0 – to kod oznaczający całkowite zużycie prądu;
- 1.8.1 – to kod zużycia prądu w pierwszej strefie (w godzinach szczytowych);
- 1.8.2 – to kod zużycia prądu w drugiej strefie (w godzinach poza szczytem).
Sprawdź cenę instalacji PV!
Różne rodzaje liczników prądu w gospodarstwach domowych
Wpływ na to, jak odczytać licznik prądu z fotowoltaiki i nie tylko, może też zależeć od rodzaju licznika energii elektrycznej, który masz zamontowany w swoim domu.
W gospodarstwach domowych spotyka się następujące rodzaje liczników prądu:
- Licznik elektryczny - jest to często tzw. licznik inteligentny z cyfrowym wyświetlaczem. Pokazuje całkowite zużycie energii elektrycznej w czasie rzeczywistym i co więcej, pozwala na zdalny odczyt licznika. Aby sprawdzić stan licznika prądu, dystrybutor nie musi prosić Cię o przesłanie danych - bieżące zużycie energii może podejrzeć w swoim systemie;
- Licznik indukcyjny - zużycie prądu pokazywane jest na tym liczniku energii elektrycznej na charakterystycznych metalowych tarczach, które obracają się w miarę poboru. W przypadku korzystania z tego urządzenia, stan zużycia kWh trzeba zgłosić do operatora sieci dystrybucyjnej (trzeba po prostu podać stan licznika telefonicznie lub w systemie Klienta);
- Licznik dwutaryfowy - monitoruje pobieraną energię elektryczną w dwóch różnych taryfach. Montuje się go użytkownikom taryfy G12, czyli tzw. taryfy dwustrefowej, w której cena prądu dzieli się na dzienną i nocną. Dla obu stref posiada osobne tarcze i najczęściej jest to licznik indukcyjny.
- Licznik dwukierunkowy dla fotowoltaiki i innych OZE - charakteryzuje się dwoma polami rozliczenia rzeczywistego. W przypadku korzystania z tego licznika prądu, w jednym polu widać oddanie wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii, której nie wykorzystał w danym momencie budynek, a w drugim zużycie energii z zakładu energetycznego.
- Licznik trójfazowy - stan licznika energii elektrycznej podawany jest tu, jak w przypadku licznika elektronicznego bądź indukcyjnego. Jedynym wyróżnikiem urządzenia jest kwestia technicznego podpięcia trzech faz prądu. Ma sens, gdy planujesz wiele urządzeń elektrycznych, płytę indukcyjną i np. ogrzewanie fotowoltaiką czy klimatyzację.
- Licznik jednofazowy - jest popularny w domach, w których nie działa jednocześnie wiele urządzeń elektrycznych.
Zauważ, że każdy elektroniczny licznik prądu może być też licznikiem dwutaryfowym, trójfazowym czy dwukierunkowym.
Podobnie indukcyjny. Rodzaje liczników prądu nie wykluczają się nawzajem, bo kategoryzuje się je nie tylko z uwagi na szczegóły w obudowie licznika, ale też na funkcje.
Wymiana licznika prądu na licznik dwukierunkowy do fotowoltaiki nic nie kosztuje!
Oddanie i zużycie energii elektrycznej po prostu musi być monitorowane. Leży to w interesie nie tylko Twoim, ale i dystrybutora.
Co więcej, to właśnie do obowiązków operatora danej sieci należy wymiana licznika na licznik dwukierunkowy i dzieje się to za darmo, bez żadnych kosztów dla właściciela instalacji fotowoltaicznej. To on musi przysłać swojego specjalistę, który zamontuje urządzenie.
Podobnie z resztą ma się sprawa, gdy wymieniasz licznik na licznik dwutaryfowy. Wystarczy podpisać nową umowę (lub skorygować poprzednią), a operator systemu dystrybucyjnego dokonuje wymiany licznika energii elektrycznej całkowicie za darmo. W przypadku korzystania z obu stref musi mieć wszak wgląd w stan zużycia kWh z różnych pór.
Wykonaj wycenę i ciesz się darmową wyceną na instalację fotowoltaiczną!
Ile trzeba czekać na wymianę licznika prądu na licznik dwukierunkowy?
Operator sieci dystrybucyjnej ma aż 30 dni na montaż dwukierunkowego licznika prądu od momentu złożenia u niego wniosku o przyłączenie mikroinstalacji PV.
Znaczenie ma więc jak najszybsze załatwienie formalności. Szczegółowo wszystkie dokumenty i cały proces przyłączenia znajdziesz w osobnym artykule prawo energetyczne i ustawa o OZE.
Niestety, dopóki nie zostanie zamontowany licznik dwukierunkowy, nawet zamontowana już fotowoltaika musi poczekać z oficjalnym uruchomieniem.
Przy okazji, warto też pomyśleć, która taryfa prądu będzie lepsza dla Twojego gospodarstwa domowego. Jako prosument fotowoltaiki do wyboru masz taryfę G11 i G12.
Podsumowanie jak odczytać licznik energii instalacji fotowoltaicznej
Wiesz już, że liczniki dwukierunkowe mierzą energię pobraną i oddaną do sieci energetycznej. Jaki jest jednak tego cel odczytywania stanu licznika?
Nadprodukcja energii wytwarzanej przez panele PV jest oddawana do sieci elektroenergetycznej, a operator, który tą siecią zarządza, magazynuje nadwyżki.
W praktyce oznacza to, że w systemie net-meteringu 80% oddanej energii wróci do właściciela paneli za darmo, pozostałe 20% natomiast traktowane jest jako opłata za magazynowanie energii.
Stan licznika prądu ma też znaczenie dla osób, które przyłączyły swoje instalacje fotowoltaiczne w 2022/2023 roku i rozliczają się w net-billingu.
Dzięki informacjom zawartym w liczniku energii elektrycznej dowiedzą się, ile energii z nadwyżek sprzedali a ile pobrali. Pomoże to monitorować wysokość rachunków za prąd i optymalizować instalację.
Jak odczytać licznik prądu z fotowoltaiki - FAQ
Które pole licznika dwukierunkowego wskazuje całkowite zużycie prądu od dystrybutora?
O całkowitym zużyciu prądu informuje pole z kodem 1.8.0. W przypadku odczytu licznika elektronicznego z cyfrowym wyświetlaczem odczekaj chwilę na zmianę informacji.
Jak odczytać ilość energii oddanej z fotowoltaiki na liczniku prądu?
Żeby odczytać stan licznika energii odprowadzonej z instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybutora, trzeba spojrzeć na pole oznaczone kodem 2.8.0.
Jeśli posiadasz licznik elektryczny, poczekaj chwilę aż dane zmienią się na wyświetlaczu.
Czy montaż licznika prądu instalacji fotowoltaicznej należy do obowiązków operatora danej sieci?
Tak. Według prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii, to operator musi koniecznie założyć Ci nowy licznik. Jeśli prawidłowo złożyłeś wniosek o przyłączenie mikroinstalacji PV, nie może odmówić.
Kiedy podać stan licznika prądu?
Stan licznika należy podać w danym okresie rozliczeniowym ustalonym zgodnie z umową z operatorem sieci energetycznej. Każdy operator może mieć inne zasady. Na przykład popularna Energa prosi o stan licznika prądu co miesiąc.
Jak podać stan licznika energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej?
Co do zasady stan licznika należy podać operatorowi energetycznemu w pełnych kWh. To się jednak tyczy jedynie indukcyjnych liczników prądu. Jeśli zamontowano w Twoim budynku mieszkalnym inteligentny licznik elektroniczny, to wówczas operator odczytuje dane zdalnie.
Wyceń instalację w 2 minuty!