lider fotowoltaiki w Norwegii
Autor: Otovo

Wstęp do fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna to tani i ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej prosto ze słońca. Odnawialne źródła energii, oprócz oczywistych korzyści dla środowiska, mają również inną zaletę – pozwalają znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Szacuje się, że dzięki fotowoltaice, rachunki za energię elektryczną mogą być niższe nawet o ponad 90%! Jak będzie wyglądał Twój rachunek za prąd, kiedy zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną? W tym artykule podpowiemy Ci, jak czytać rachunek za prąd przed i po zainstalowaniu fotowoltaiki. Wyjaśnimy też, czym jest wprowadzona niedawno opłata mocowa i czy wpłynie na wysokość Twoich rachunków.

Instalacja fotowoltaiczna i ceny prądu

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, liczysz przede wszystkim na to, że Twoje rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe. O tym, jak korzystna będzie to dla Ciebie inwestycja, decyduje wiele czynników, m.in. wielkość instalacji względem Twojego zapotrzebowania na energię elektryczną – planując moc swojej instalacji PV pamiętaj, że z czasem wydajność paneli spada, a zapotrzebowanie na energię może wzrosnąć.

Ceny prądu w całym kraju rosną i nic nie zapowiada, by tendencja ta miała się odwrócić. Tylko w ciągu ostatniego roku, dostawcy energii elektrycznej podnieśli je o ok. 5-8%, co oznacza, że w skali roku zapłacisz za prąd nawet 150 zł więcej!

Dodatkowo to jak wysokie rachunku płacisz, zależy również od miasta, regionu i dostawcy prądu. Statystycznie, aktualnie najwięcej za prąd płacą mieszkańcy Gdańska, najmniej – Zielonej Góry.

W Warszawie średnia cena prądu to 0,76 zł/ kWh natomiast w skali kraju średnie ceny prądu utrzymują się na poziomie 0,69 – 0,78 zł/ kWh.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od stale rosnących cen prądu i podwyżek dostawców, którzy zmonopolizowali rynek energii elektrycznej w Polsce oraz maksymalnie zmniejszyć inne dodatkowe koszty, takie jak opłata mocowa.

Nasłonecznienie w Polsce i rachunki za prąd

To, ile prądu będzie w stanie wyprodukować nasza instalacja, a tym samym, o ile niższe będą nasze rachunki za prąd z fotowoltaiką, zależy od nasłonecznienia – czyli ogólnej liczby słonecznych dni w roku.

Nasłonecznienie w Polsce mieści się w przedziale 950 – 1200 kWh/m2, co oznacza, że jest to optymalny klimat dla maksymalnie efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej.

Wbrew pozorom w krajach, w których słońce świeci przez cały rok, opłacalność instalacji wcale nie jest większa niż w Polsce-uzyski są wyższe, jednak elementy instalacji przegrzewają się i szybciej ulegają degradacji.

Według map nasłonecznienia w całej Polsce natężenie promieniowania słonecznego jest dość równomierne, chociaż nieco lepszych uzysków można spodziewać się na południu kraju.

Średnia roczna wartość nasłonecznienia w Polsce wynosi ok. 1600 godzin, z czego 80% promieniowania przypada na okres od kwietnia do września – to wtedy uzyski są najwyższe i instalacja produkuje często więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego.

Nadwyżka trafia wtedy do sieci elektroenergetycznej, gdzie magazynowana jest przez okres 365 dni, a przy instalacji do 10 kWp prosument może odebrać ją w systemie 1:0,8 w dowolnym momencie, np. wtedy, kiedy autokonsumpcja jest wyższa niż obecna produkcja z instalacji.

Warto również wspomnieć, że aktualny bardzo korzystny dla konsumenta system rozliczeń nadwyżek będzie prawdopodobnie ulegał zmianie w przyszłości.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Rachunek za prąd

Otrzymując rachunek za energię elektryczną, najbardziej interesuje nas pole „do zapłaty”, które pokazuje całkowitą kwotę, którą musimy wpłacić na rzecz dostawcy energii. Jednak ta suma to nie tylko Twoje faktyczne zużycie prądu, ale też inne opłaty: stałe i zmienne. Jak więc czytać rachunek za prąd?

Faktury za energię elektryczną różnią się od siebie zależnie od operatora, jednak zasadniczo umieszczone na nich informacje zawsze są takie same.

Na rachunku za prąd znajdziemy:

  • Numer faktury
  • Dane nabywcy
  • Kwotę do zapłaty
  • Datę wystawienia faktury i termin płatności
  • Dane sprzedawcy i numer konta bankowego
  • Okres rozliczeniowy, za jaki wystawiona jest faktura
  • Grupę taryfową*

*Aktualnie w Polsce obowiązują cztery grupy taryfowe: A, B, C i G. Dla prywatnych gospodarstw domowych, niezależnie od poziomu pobieranego napięcia, przypisana jest grupa G – najpopularniejszą taryfą w tej grupie, jest G11.

Grupa G11 oznacza, że energia elektryczna rozliczana jest stałą stawką w ciągu doby. Ceny energii elektrycznej w tej grupie muszą być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki.

Kwotę do zapłaty znajdziesz na pierwszej stronie (rys.1) rachunku za prąd, natomiast na drugiej wyszczególnione są wszystkie opłaty, które składają się na fakturę.

Opłaty na fakturze:

  • Opłata za energię elektryczną czynną – czyli opłata za faktycznie pobraną ilość energii
  • Opłata abonamentowa/handlowa – pokrywa koszty administracyjne, które ponosi zakład energetyczny, takie jak wystawianie faktur, czy regularne kontrole liczników
  • Opłata sieciowa stała – stała opłata za korzystanie z sieci bez względu na ilość pobranej energii
  • Opłata sieciowa zmienna - indywidualnie naliczana opłata za czas korzystania z sieci
  • Opłata przejściowa – uzależniona od rocznego zużycia energii użytkownika
  • Opłata jakościowa – opłata za korzystanie z sieci, pokrywa koszty jej utrzymania, modernizacji, etc.
  • Opłata OZE – ma na celu wspieranie mechanizmów wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w 2021 roku wynosi 2,2 zł/ MWh
  • Opłata mocowa*

*Opłata mocowa została wprowadzona w styczniu 2021 roku. Dla osób prywatnych jest to stała miesięczna opłata, obliczana na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej. Opłata mocowa ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, czyli gotowość przedsiębiorstw energetycznych do stałego dostarczania prądu – rezerwy energii utrzymywane będą przez elektrownie węglowe. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na znaczne obniżki opłaty mocowej lub jej całkowity brak.

Rachunek za prąd z instalacją fotowoltaiczną

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej wiele zmienia. Ze zwykłego konsumenta – użytkownika energii elektrycznej z sieci, stajesz się prosumentem, który nie tylko wykorzystuje, ale i sam wytwarza prąd.

Zmienia się, więc Twój status konsumencki, a tym samym rachunki za prąd. I nie chodzi tylko o to, ile będą wynosiły, ale też o to, jak będą wyglądały. Czy wiesz, jak czytać rachunek za prąd z fotowoltaiką?

Pierwsza strona faktury za energię elektryczną pozostaje niemal bez zmian, jednak tabele opłat w przypadku rachunków zwykłych i tych po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej znacząco się od siebie różnią.

Jako prosument produkujesz darmową energię elektryczną, jednak nadal musisz ponosić koszty opłat dystrybucyjnych, są to: opłata abonamentowa, sieciowa stała, sieciowa zmienna, opłata jakościowa, kogeneracyjna, przejściowa, opłata OZE i opłata mocowa.

Oprócz tego, na Twojej fakturze pojawi się również kilka nowych pozycji:

  • Moc instalacji fotowoltaicznej – czyli całkowita moc, jaką posiada Twoja mikroelektrownia
  • Energia pobrana – ilość pobranej energii, która nie została wyprodukowana przez instalację
  • Energia oddana – nadwyżka energii wyprodukowanej przez instalację, która została przesłana do sieci
  • Saldo energii – aktualna wartość energii na podstawie danych z licznika
  • Magazyn energii - ilość magazynowanej energii pozostająca do wykorzystania w ciągu kolejnych 365 dni

To, jak często będziesz otrzymywać rachunki za prąd, zależy od okresu rozliczeniowego, na jaki się zdecydujesz i jaki oferuje Twój OSD. Okres rozliczeniowy to po prostu czas pomiędzy kolejnymi odczytami licznika.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej zaleca się, żeby okresy rozliczeniowe były długie, dzięki temu można uniknąć wysokiej opłaty abonamentowej, bo licznik nie musi być odczytywany tak często.

Przy długich okresach rozliczeniowych należy też liczyć się z tym, że otrzymasz rachunek prognozowany – liczony jest on na podstawie zużycia energii elektrycznej z poprzedniego roku, dlatego w pierwszym okresie korzystania z fotowoltaiki prognoza może być zawyżona.

Nie martw się, ewentualna nadpłata zostanie przekazana na poczet przyszłych rachunków, możesz też otrzymać jej zwrot lub złożyć wniosek o ponowną ewaluację prognozy.

Kiedy zrozumiesz już jak czytać rachunki za prąd i co się na nie składa, zobaczysz też jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej. To ekologiczne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku, a inwestycja zwraca się już po około 7 latach.

Finansowe korzyści z fotowoltaiki widać jednak najwyraźniej, kiedy zestawi się ze sobą rachunki z tego samego okresu przed i po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Bez trudu zobaczysz to na rachunkach naszych klientów.

Powyżej znajdują się dwa rachunki naszych klientów, które pozwolą nam porównać, jak wyglądają rachunki za prąd przed i po zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej.

Rachunek po lewej stronie to rozliczenie standardowe w taryfie G11, rachunek po prawej stronie to faktura prosumenta, który korzysta już z własnej mikroelektrowni. Czerwonymi cyframi oznaczone zostały najważniejsze wartości:

Rachunek za prąd po montażu paneli
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Energa
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Energa
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Energa

Powyżej zaprezentowaliśmy tylko przykłady rachunków naszych Klientów, w rzeczywistości różnice wahają się w granicach kilkuset złotych na każdej fakturze, co w skali roku daje oszczędność na poziomie kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Liczby mówią same za siebie – dowiedz się więcej o instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu (kalkulator fotowoltaiki)!

więcej przykładów przykładów rachunków od dostawców PGE, Innogy, Energa, Tauron:

Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Energa
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Energa
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Energa
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Energa
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Tauron
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Tauron
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii PGE
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii PGE
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Tauron
Rachunek za prąd przed i po montażu instalacji fotowoltaicznej od dostawcy energii Tauron

Obniż swoje rachunki za prąd!

Oprócz przejścia na fotowoltaikę warto również porównać różne oferty prądu, tak aby zmaksymalizować oszczędności. Można to zrobić korzystając ze stron porównujących sprzedawców i dostawców energii elektrycznej w Polsce.

Wyceń instalację!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.