Magazyn energii- co to jest, jakie są jego rodzaje i co warto o nim wiedzieć?
Każdy, kto posiada lub nosi się z zamiarem założenia własnej fotowoltaiki, może zastanawiać się, co w sytuacji, gdy wytworzonej energii okaże się być za dużo? Czy nadwyżka wyprodukowanej energii przepada?
A może da się ją jakoś wykorzystać? Oczywiście, że tak! Jeśli w miesiącach, w których występuje wyjątkowy wysoki poziom nasłonecznienia, czyli wiosną oraz latem instalacja fotowoltaiczna pobierze nadwyżkę energii, mamy kilka możliwości: możemy odsprzedać ją do sieci energetycznej lub magazynować dla siebie i wykorzystać w miarę zapotrzebowania, na przykład w miesiącach jesienno-zimowych.
Zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie, a w szczególności nowoczesną, własną baterię do fotowoltaiki! Dlatego też w dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest magazyn energii, w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzi oraz jaki jest jego orientacyjny koszt.
🔎Sprawdź nasze magazyny energii!
Czym tak właściwie jest magazyn energii?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co to tak właściwie jest magazyn energii? Jest to urządzenie, które gromadzi, czyli kumuluje i przechowuje energię elektryczną, którą można będzie w późniejszym czasie wykorzystać. Działa na podobnej zasadzie co popularne i obecne w naszym codziennym życiu baterie, akumulatory i powerbanki.
Rodzaje magazynów energii
Możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami magazynów energii, najpopularniejsze z nich to: elektryczne, mechaniczne, termiczne oraz chemiczne. W przypadku gromadzenia prądu najczęściej sięga się po magazyny termiczne oraz akumulatorowe.
Po co może się przydać magazyn energii fotowoltaicznej?
Domowy magazyn energii to rozwiązanie polecane wszystkich użytkownikom paneli fotowoltaicznych. Sprawdza się świetnie do gromadzenia nadwyżek prądu, które można wykorzystać w awaryjnych sytuacjach, na przykład w przypadku awarii sieci energetycznej, niesprzyjających warunków atmosferycznych, czy przerw w dostawie prądu.
Warto wiedzieć, że jeśli nie posiada się magazynu energii i oddaje się wyprodukowany prąd bezpośrednio do sieci, można odzyskać 80% energii. Pozostałe 20% niestety przepada.
Tego twój sprzedawca instalacji fotowoltaicznej może Ci nie powiedzieć, my w Otovo jesteśmy szczerzy i nie chcemy sprzedawać tak drogich urządzeń bez pokrycia.
Każdy, kto zdecyduje się na magazyn energii, nie traci ani jednego kilowata i zachowuje pełne 100% dla siebie. Co ciekawe, tego typu zbiornik energetyczny może przydać się także do ładowania samochodów elektrycznych, które ostatnimi czasy stają się coraz bardziej modne i pożądane.
Jeżeli marzysz o autonomicznym domu, który będzie w pełni niezależny to magazyn energii jest urządzeniem dla Ciebie!
Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV i magazyn energii!
Dla kogo jest magazyn energii?
Razem z rozwojem odnawialnych źródeł energii, użytkownicy instalacji fotowoltaicznej zaczęli się zastanawiać, jak magazynować wyprodukowaną nadwyżkę prądu. Dlatego właśnie powstał magazyn energii, z którego mogą korzystać jednakowo domowi użytkownicy instalacji fotowoltaicznej oraz właściciele firm czy gospodarstw rolnych.
Domowe magazyny energii
Magazyn energii w Twoim gospodarstwie domowym to idealna inwestycja jeżeli nie chcesz oddawać sporej ilości energii do zakładu energetycznego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz nawet w 90% od uzależnić się od enrgii elektrycznej z sieci. Dodatkowym atutem jest posiadanie magazynu energii w lokalizacji, gdzie następują częste awarie w dostawie prądu. Jeżeli chcesz być w posiadaniu ekologicznego domu to dodatkowy magazyn energii jest właśnie dla ciebie!
Magazyn energii dla firm
Jako przedsiębiorca myślisz o obniżeniu kosztów, aby więcej zarabiać. Do tego idealnie nada się instalacja fotowoltaiczna. Jednak co w przypadku, kiedy nastąpi awaria sieci? Cały proces produkcyjny może stanąć w miejscu, co może skutkować utratą cennego czasu oraz pieniędzy.
Inwestując w fotowoltaikę dla firm wartoo pomyśleć również o magazynie energii, który zabezpieczy ich przed utratą czasu i pieniędzy.
Magazyny energii głównie opłacają się dużym firmom, które mają zapotrzebowanie na instalację do 50 kWp. Dlaczego? Kupując magazyn energii lub fotowoltaikę na firmę, nie przysługują Ci żadne dotacje dla prosumentów, które mogą przyśpieszyć zwrot z inwestycji.
Magazyn energii dla gospodarstw rolnych i wspólnot mieszkaniowych
Wraz z rozwojem maszyn rolniczych również zwiększyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Bez prądu maszyny nie są w stanie pracować, co jest równoznaczne z brakiem gotowego produktu.
Rolnicy nie mogą sobie na to pozwolić dlatego coraz częściej sięgają po magazyny energii, które zapewnią im ciągłość pracy oraz zwiększą ich efekty.
Inwestując w fotowoltaikę dla rolników czy dla wspólnot mieszkaniowych z Otovo również możesz zakupić magazyn energii!
Wyceń swoją instalację z magazynem energii w 3 minuty!
Problem z magazynowaniem energii? Magazyn energii przychodzi z rozwiązaniem idealnym dla Ciebie!
Dlaczego ludzie inwestują w fotowoltaikę dla swojego domu? Odpowiedź jest prosta. Oszczędność pieniędzy. W czasach panującej inflacji na całym świecie ludzie szukają alternatywnych źródeł inwestycyjnych, które są bezpieczne.
Według danych statystycznych GUS inflacja w Polsce wynosi aktualnie 13,9%. Ceny za prąd również idą w górę co sprawia, że alternatywne źródła energii są coraz bardziej popularnie.
Zachętą do zakupu instalacji fotowoltaicznej są również liczne dotacje na fotowoltaikę takiej jak ulga termomodernizacyjna, czyste powietrze lub dotacja Mój Prąd 6.0, która obejmuje również dofinansowanie do magazynów energii.
Rosnąca potrzeba na magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki
Fotowoltaika w Polsce i na świecie rozwija się coraz bardziej dynamicznie i do centralnych sieci trafia coraz więcej nadwyżek wyprodukowanej przez panele PV energii.
Zarówno rządy, jak i dystrybutorzy energii oraz czołowe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją komponentów fotowoltaicznych dostrzegają ogromny problem: współczesne sposoby magazynowania energii nie są jeszcze ani wystarczająco wydajne, ani wystarczająco korzystne cenowo.
Czy nie lepiej dla ogólnego obciążenia sieci (i taniej dla prosumentów) byłoby opracować taki magazyn energii do fotowoltaiki, który miałby długą żywotność i dobrą cenę, na którą stać każde gospodarstwo domowe?
Oczywiście. Stąd magazynowanie energii z fotowoltaiki, jakie dziś znamy, może szybko ulec ogromnemu postępowi technologicznemu.
Większość posiadaczy instalacji fotowoltaicznej nie chce odsprzedawać swojej wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego.
Idealnym rozwiązaniem na tego typu problem jest dodatkowa inwestycja w magazyn energii. Dzięki temu urządzeniu będziesz mógł w większym stopniu od uzależnić się od zakładu energetycznego. Co również może skutkować szybszym zwrotem z inwestycji.
Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV i magazyn energii!
Jak wybrać magazyn energii?
W przypadku instalacji domowych nie zawsze cała wyprodukowana energia jest zużyta na własne potrzeby. Wtedy z pomocą przychodzi magazyn energii, który zasili energią
Twój dom w momencie braku produkcji z Twojej instalacji fotowoltaicznej. Podczas wyboru magazynu energii bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jaka jest łączna moc urządzeń, które musiałby zasilić magazyn energii oraz czas, w którym Twoja instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu.
Pamiętaj, są też dni kiedy niebo jest zachmurzone, wtedy również Twoja fotowoltaika produkuje mniej energii.
Zakup dodatkowego magazynu energii to ważna kwestia, którą należy rozważyć. Aby rozwiać Twoje wątpliwości warto zastanowić się czy instalacja ma być w systemie totalnie odizolowanym od energii energetycznej (off grid), czy ma być podłączona do zakładu energetycznego. (on grid)
Instalacja off grid
Instalacja, która nie jest podłączona do sieci energetycznej. Oznacza to, że cała instalacja pracuje sama dla siebie i nie pobiera dodatkowej energii z sieci energetycznej oraz nie odsprzedaje nadwyżek energii do sieci.
Z reguły instalacja off grid nie generuje dużo mocy, dlatego średnio nadaje się do domu mieszkalnego, w którym mieszkasz na co dzień. Najczęściej takie instalacje nadają się na domki letniskowe, małe działki czy łodzie.
Dlatego magazynowanie energii jest tutaj proste, ponieważ wystarczy Ci tylko możliwość przesyłania energii z magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja on grid
Jest to instalacja, która jest zdecydowanie bardziej popularna w Polsce. Instalacja off grid polega na przyłączeniu do sieci energetycznej Twojej instalacji fotowoltaicznej w celu kupowania i odprzedawania prądu (dawniej netmetering) w przypadku kiedy Twoja fotowoltaika nie wytwarza energii ze słońca, a Ty musisz zasilić energią elektryczną urządzenia w Twoim domu.
W przypadku zakupu magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej w systemie on gird konsument ma prawo wybrać czy wyprodukowane nadwyżki energii będą przesyłane do magazynu energii, czy do sieci energetycznej. Oczywiście wybór będzie podyktowany względami finansowymi.
Aktualnie na rynku polskim panuje inflacja oraz cena za prąd energetyczny idzie w górę. Dlatego lepiej zabezpieczyć się na przyszłość i oddawać energię do magazynu energii i nie martwić się zakupem energii po wyższych cenach.
Aktualne sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki
Współcześnie stosowane sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki to:
- Elektryczne magazynowanie energii (superkondensator)
- Elektrochemiczne magazynowanie energii (bateria lub akumulator fotowoltaiczny)
- Chemiczne magazynowanie energii (m.in. akumulatory przepływowe czy ogniwa paliwowe)
- Termochemiczne magazynowanie energii (magazyn ciepła)
- Mechaniczne magazynowanie energii (magazyny sprężonego powietrza, elektrownie szczytowo-pompowe).
Domowe magazyny energii do fotowoltaiki to superkondensatory, baterie i akumulatory do instalacji fotowoltaicznej.
Superkondensatory do fotowoltaiki
Magazynowanie energii przez superkondensator opiera się na polu elektrycznym, które powstaje pomiędzy elektrodami węglowymi. Superkondensatory cechują się imponującą żywotnością nawet 20 lat i bardzo wysoką sprawnością cykli ładowania i rozładowania.
Niestety rozładowywują się w tempie ok. 5% na dobę i pozwalają na magazynowanie energii niższej gęstości niż akumulatory do instalacji fotowoltaicznej.
Akumulatory fotowoltaiczne
Dzielą się na magazyny energii litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe. Akumulator fotowoltaiczny pierwszego typu posiada imponującą jak na dzisiejsze czasy gęstość energii (nawet 400 kWh/m3), sprawność na poziomie 95% i stosunkową dobrą żywotność nawet przy częstych całkowitych rozładowaniach. Z kolei technologia kwasowo-ołowiowa uważana jest za przestarzałą - pozwala na magazynowanie energii jedynie na poziomie 65 kWh/m3, a do tego cechuje się maksymalną sprawnością do 90%.
Sposoby na magazynowanie energii z fotowoltaiki w przyszłości
Magazynowanie energii elektrycznej nowymi, innowacyjnymi technologiami to aktualnie temat rzeka, bo na całym świecie trwa wyścig o to, który producent wytworzy wystarczająco stabilny i komercyjnie zasadny sposób.
Eksperci wskazują m.in. na akumulatory przepływowe jako rokujące spore nadzieje. Takie magazyny energii przechowują energię elektryczną w różnych płynach umieszczonych w zewnętrznych zbiornikach.
Na uwagę w tym temacie zasługuje z pewnością pomysł izraelskiej firmy Brenmiller Energy, której magazyn energii do fotowoltaiki ma działać w oparciu o generator parowy i pokruszone skały.
Firma ta uzyskała ostatnio 7,5 mln euro pożyczki od EBI na to przedsięwzięcie. To jednak niejedyny możliwy kierunek.
Co istotne, wiele zrewolucjonizować mogą również chinony, czyli molekuły organiczne, które mogłyby zastąpić jony metali. Pierwszy chinonowy akumulator przepływowy już powstał - technologia nie trafiła jednak jeszcze na rynek.
Jakie magazyny energii cieszą się największą popularnością?
Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych zaczynał być popularny jedyne baterie, które były podłączane do fotowoltaiki to akumulatory żelowe lub AGM.
Mimo spadku cen rozwiązań litowo- jonowych to większą popularnością cieszą się akumulatory AGM. Konsumenci postrzegają je jako zabezpieczenie na przyszłość ze względu na długą żywotność dostosowane do czasu działania instalacji, czyli 10-20 lat.
Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV i magazyn energii!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu energii?
Magazyn energii to poważna inwestycja. Może cię ona większym stopniu od uzależnić od zakładu energetycznego. Jednak jaki magazyn energii wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
- Technologia- tak naprawdę wybór magazyny energii sprowadza się do dwóch wersji akumulatorów. Są to akumulatory kwasowo-ołowiowe i litowo-jonowe. Różnica między nimi jest przede wszystkim w wadze. Akumulatory litowo-jonowe dzięki technologi są o 80% lżejsze niż akumulatory kwasowo- ołowiowe.
- Pojemność akumulatora- Jest ona wyrażona w kWh i jest ona dobierana przez specjalistów tak, aby pokrywał zapotrzebowanie Twojego domu. Najczęściej magazyn energii do domu jest dobierany w przedziale 3-10 kWp. Jeżeli chcesz obliczyć czy do Twojej instalacji nadaje się magazyn energii to skorzystaj z naszego kalkulatora mocy.
- Liczba pełnych cykli- pełny cykl nazywa się 1 jednostkę pełnego naładowania magazynu. Akumulator, podczas trwania gwarancji powinien osiągać maksymalną liczbę cykli. W przypadku akumulatorów litowo- jonowych jest to około 10 000 cykli.
- Przestrzeń- warto pamiętać, że zarówno baterie litowo- jonowe jak i kwasowo ołowiowe posiadają dokładną sprecyfikacje jeżeli chodzi o położenie baterii w Twoim domu. Warto przed zakupem, zapytać swojego opiekuna, gdzie powinien być umiejscowiony magazyn energii, aby zapowiedź przed ewentualnymi przeszkodami.
- Gwarancja- Jest ona bardzo ważna, ponieważ w momencie niespodziewanego problemu to producent odpowiada za szkody z wad produkcyjnych czy wad materiałów. W zależności od producenta trwa ona około 10 lat. Najczęściej warunkiem objęcia ochrony producenckiej jest montaż magazynu energii przez certyfikowanego instalatora. Na szczęście w Otovo nie musisz się o to martwić. Pracujemy tylko z wykwalifikowanymi instalatorami, którzy posiadają minimum 2-letnie doświadczenie w montażu instalacji fotowoltaicznych.
Wyceń swoją instalację z magazynem energii w 3 minuty!
Jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać?
Magazyny energii są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne, zatem bez problemu odnajdą się w wyposażeniu domu. Jaka wielkość magazynu energii dla użytku domowego? Wszystko zależy od ilości domowników oraz zapotrzebowania na prąd.
Jaki magazyn energii wybrać?
Zastanawiasz się jaki magazyn energii wybrać? Najczęściej wybierane magazyny do domów jednorodzinnych to magazyn energii 5 kWh lub magazyn energii 10 kWh. Proporcjonalnie mocniejszy magazyn lepiej sprawdzi się w dużych domach, zamieszkanych przez wielopokoleniowe rodziny, a także w firmach i przedsiębiorstwach.
Tutaj można się zdecydować na naprawdę sporą moc urządzenia, na przykład magazyn energii 100 kWh lub połączyć ze sobą kilka egzemplarzy. Urządzenia te różnią się między sobą kilkoma podstawowymi parametrami: mocą ciągłą falownika, maksymalną mocą chwilową falownika, pojemnością baterii.
Mogą posiadać różny poziom sprawności maksymalnej, wbudowaną funkcję UPS, WiFi, Ethernet, CAN, Modbus TCP, wymienny moduł baterii. Sprzęty te są dosyć ciężkie, ich waga to około 60 kg. Temperatura pracy urządzenia oscyluje w szerokim spektrum od +5 do +50 stopni Celsjusza.
Magazynowanie energii elektrycznej a polskie technologie
Jest szansa na to, że nowe sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki i innych OZE opracowane zostaną również w Polsce. Warto wiedzieć, że w 2021 roku ruszył program rozwoju innowacyjnych technologii pod nazwą Magazynowanie energii elektrycznej, na które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczyło budżet w wysokości 12,9 mln zł.
Instytucja ta dostrzegła bowiem, że magazyny energii do fotowoltaiki są i będą kluczowe dla wsparcia wykorzystania zielonej energetyki w naszym kraju.
Cel projektu jest jasny: stworzyć wydajny magazyn energii, który będzie tani w produkcji i użyteczny przez minimum 7 lat. Cztery polskie firmy wygrały to zamówienie publiczne, które oficjalnie nosi nazwę “75/21/PU - Magazynowanie energii elektrycznej”.
Są to MMB Drives, Breeze Energies, konsorcjum składające się z Sieci Badawczej Łukasiewicz
Instytut Elektrotechniki we współpracy z Instytutem Metali Nieżelaznych oraz Green Electricty, a także konsorcjum NRG Project z Politechniką Łódzką i Instytutem Techniki Górniczej KOMAG.
Na tym projekcie może skorzystać nie tylko domowa fotowoltaika, ale również farmy fotowoltaiczne i przedsiębiorstwa.
Wyceń swoją instalację PV + magazyn energii w 3 minuty!
Jak można obliczyć właściwą moc magazynu energii?
Przed nabyciem sprzętu, warto zorientować się, jaka moc i wielkość urządzenia sprawdzi się najlepiej i będzie wystarczająca w przypadku naszego budynku mieszkalnego bądź służbowego. Przede wszystkim warto sprawdzić dotychczasowe roczne zużycie prądu oraz podzielić tę ilość przed 365 dni.
Otrzymany wynik to średnia ilość energii, jaka będzie potrzeba do 24-krotnego zasilenia domu bądź firmy. Warto wybrać magazyn o delikatnie wyższej wartości, aby mieć pewność wystarczającego zabezpieczenia i delikatnego zapasu.
Jak działa przydomowy magazyn energii?
Zadaniem magazynu energii jest magazynowanie, czyli przechowywanie nadwyżki wyprodukowanego prądu celem zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami braku zasilania, wspomagania pracy systemów fotowoltaicznych, optymalizacja zużycia energii.
Tego typu sprzęty są bardzo wydajne oraz niedrogie. To opłacalna inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Magazyn energii może być połączony z fotowoltaiką, ale też nie musi. Nie jest to zatem rozwiązanie dedykowane wyłącznie posiadaczom systemów fotowoltaicznych.
W drugim przypadku będzie zasilany z sieci energetycznej. Co ciekawe, oba systemu można ze sobą także łączyć – jeśli wyprodukujemy tak dużą ilość energii, że magazyn zapełni się i zabraknie w nim już miejsca, resztę można i tak przekazać do sieci.
Czy magazyn energii jest bezpieczny?
Nowoczesne magazyny energii elektrycznej są w 100% bezpieczne i solidne, a dodatkowo na zakup każdego z nich otrzymuje się przynajmniej kilkuletnią gwarancję. Ponadto tego typu urządzenia są odpowiednio zabezpieczone na wypadek ewentualnych zwarć, czy przeciążeń.
Na ogół posiadają również zabezpieczenia antywyspowe, które umożliwiają pracę i korzystanie ze zgromadzonej energii nawet w momencie odłączenia się od sieci. Żywotność sprzętu to nawet 20-30 lat ciągłego i intensywnego użytkowania, wszystko zależy od ilości pełnych cykli ładowania baterii.
Jeżeli jednak nadal się martwisz o to, że magazyn energii został źle zamontowany lub czujesz, że jest z czymś problem warto wezwać profesjonalnego audytora i wykonać audyt fotowoltaiczny. To pozwoli ci w 100% ocenić czy magazyn energii został poprawnie zamontowany oraz czy jest bezpieczny.
Jeden, a może więcej?
Nie tylko wielkość, ale także i ilość magazynów energii można dopasować idealnie do swoich potrzeb i zapotrzebowania. Instalację można w dowolnym momencie wymienić, rozbudować i dokupić kolejny magazyn albo nawet kilka. Połączone magazyny mogą pracować w instalacjach dwu- oraz trzyfazowych, oraz znacznie zwiększyć łączną moc.
Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!
Jak i gdzie można instalować magazyny energii elektrycznej?
Wiele osób może zastanawiać się, czy aby posiadać własny magazyn energii, trzeba spełnić jakieś specjalne warunki odnośnie jego instalacji. Na szczęście takie urządzenie można zamontować w dowolnym domowym bądź biurowym pomieszczeniu – garażu, piwnicy, kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym, technicznym bądź magazynowym.
Oczywiście można także umiejscowić go w którymś z bardziej widocznych domowych pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, czy korytarz.
Obszar wolnego miejsca niezbędny do powieszenia urządzenia to około 2m kwadratowe. Co ważne, jeśli jednak magazyn będzie działał w połączeniu z fotowoltaiką, powinien zostać zamontowany w niedalekiej odległości od inwertera fotowoltaicznego.
Odnośnie jakości powietrza, ważne, aby temperatura oscylowała w granicach od 10 do 30 stopni Celsjusza, zatem pomieszczenie powinno być ogrzewane, bez dużego poziomu wilgotności oraz zapylenia. Urządzenia nie można instalować na zewnątrz budynku. W niesprzyjających warunkach znacznie spada wydajność magazynu, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zatrzymania jego pracy i wyłączenia.
Jak wygląda montaż urządzenia?
Montaż magazynu energii trzeba powierzyć w ręce wykwalifikowanego montera, posiadającego specjalne uprawnienia. Cały proces nie trwa długo – zaledwie kilka godzin, będzie to zatem jednorazowa wizyta.
Nie należy podejmować się tej pracy samodzielnie. Montaż jest bowiem dość skomplikowany, wymagający precyzji i odpowiednich umiejętności, a tylko zamontowany prawidłowo będzie w 100% spełniał swoje zadanie. Urządzenia trzeba także regularnie serwisować i sprawdzać.
Magazyn energii cena?
Jaki jest koszt magazynu energii? Czy to droga inwestycja? Cena urządzenia będzie wahać się w zależności od pojemności i mocy. Trzeba jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Cena obejmuje samo urządzenia, a także montaż i odpowiedni osprzęt oraz akcesoria. Domowy magazyn energii? Cena wydaje się wysoka, jednak jest to przedsięwzięcie zdecydowanie warte poniesionych środków, tak samo zresztą, jak cała fotowoltaika. To zdecydowanie korzystne i opłacalne rozwiązanie zarówno w przypadku prywatnych domów, jak i dużych firm.
Cena magazynu energii zalezy m.in od pozycji firmy na rynku, czy gwarancji na urządzenie. Cena za magazyn energii firmy Huawei wacha się w przedziale 14 500 zł oczywiście wszystko zależy od dostepności na rynku oraz wciąż szalejącej infalcji. W Otovo na zakup magazynu energii mamy dwie możliwośći: kredyt vs gotówka.
- zakup na kredyt- Otovo nawiązuje współpracę z takimi bankami jak BNP Paribas oraz Santander bank Polska. Dzięki czemu nasi klienci mogą liczyć na atrakcyjne finansowanie ze strony banku i bez problemu magazynować wyprodukowaną nadwyżkę energii. Niestety w przypadku zaciągnięcia kredytu czas zwrotu z inwestycji może się trochę wydłużyć ze względu na oprocentowanie banku.
- zakup za gotówkę- Benefitem zakupu za gotówkę jest szybszy zwrot z inwestycji. Przy dodaniu dotacji można liczyć na zwrot już w okolicach 6-8 lat.
Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii czy bez?
Zdecydowanie polecamy solarny magazyn energii jako uzupełnienie całej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy bowiem miejsce do przechowywania nagromadzonej energii elektrycznej, która w danym momencie nie będzie w całości wykorzystana, ponieważ zostało jej wyprodukowanej zbyt dużo. Skuteczność i wydajność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od nasłonecznienia, zatem będzie wahała się w zależności od panującej pory roku oraz aktualnych warunków atmosferycznych.
Posiadając magazyn, jesteśmy w pełni zabezpieczeni i niezależni, gdyż w każdym momencie możemy sięgnąć po zgromadzoną nadwyżkę energetyczną. Sam proces magazynowania energii jest ekologiczny i skuteczny.
Jak dobrać magazyn energii do posiadanej fotowoltaiki? Warto tutaj poradzić się fachowca, który pomoże jak najlepiej dopasować do siebie oba urządzenia celem uzyskania jak najlepszych efektów.
Generalnie wszystko zależy od powierzchni dachu i ilości posiadanych paneli fotowoltaicznych oraz oczywiście indywidualnego zapotrzebowania domowników bądź pracowników na prąd – ilości urządzeń zasilanych energią elektryczną, rodzajem wykonywanej pracy, ilością osób korzystających z pobieranej i magazynowanej energii.
Magazyn energii w Polsce – czy naprawdę warto?
Magazyny energii to stosunkowa nowość, która jednak zyskuje coraz to większą popularność zarówno w odniesieniu do instalacji domowych i prywatnych użytkowników, jak i właścicieli firm i przedsiębiorstw. Sama fotowoltaika zyskuje znacznie większe grono odbiorców i osób zainteresowanych tego typu nowoczesnymi innowacjami.
Jakie korzyści wynikają z użytkowania magazynu energii dołączanej do Twojej instalacji fotowoltaicznej?
Magazyny energii posiadają cały szereg zalet, wśród których warto jeszcze raz podkreślić wygodę w przechowywaniu i magazynowaniu energii, którą można bezproblemowo wykorzystać później, ochronę przed ewentualną awarią zasilania, a tym samym niezależność od sieci energetycznej oraz od podwyżek cen prądu.
Jednak do najważniejszych zalet magazynu energii, które można wymienić to:
- magazynowanie prądu wyprodukowanego w ciągu dnia, aby następnie wykorzystać go w nocy, kiedy nie ma nasłonecznienia.
- Magazynowanie energii wyprodukowanej w tańszej dla Ciebie taryfie
- Wykorzystanie zmagazynowanego prądu, podczas gdy nastąpiła awaria i nie ma dostępu do prądu.
Przerwy w dostawie prądu mogą być niekiedy bardzo kłopotliwe, mogą przeszkodzić w pracy zdalnej, a nawet sparaliżować funkcjonowanie całej firmy, dlatego warto być zabezpieczonym na wypadek wystąpienia takich sytuacji. Korzystanie z magazynów energii to także pójście z duchem czasu, stawianie na nowoczesne technologie oraz ochronę środowiska.
Dlatego nasuwa się pytanie, czy magazyn energii z fotowoltaiką w Polsce się opłaca? Tak, dzieki takim rozwiązaniom możemy zabezpieczyć się przyszłościowo na wypadek różnych awarii w dostawię prądu do domu czy miejsca pracy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, to sprawdź nasz szybki kalkulator online.
Wyceń swój magazyn energii + PV!